


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.28 mm |
| Width | 4.82 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 15.75 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 2.1 V |
| Min Input Voltage | 4.2 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 37 V |
| Output Type | Adjustable |
| Accuracy | 4 % |
| Max Output Current | 500 mA |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Reference Voltage | 1.3 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 4 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | 1.5 %/V |
| Line Regulation | 0.07 %/V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Tube |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$0.42634
Ext.Price$0.42634
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.42634 | $0.42634 |
| 10 | $0.41750 | $4.17500 |
| 25 | $0.41496 | $10.37400 |
| 50 | $0.41243 | $20.62150 |
| 100 | $0.40992 | $40.99200 |
